Home » Málonákladový digitální tisk

Málonákladový digitální tisk

Za malonákladový digitální tisk lze považovat každý tisk, kterým lze produkovat běžné tiskoviny bez složitých tiskových příprav, a to přímo z počítače za využití moderních přístrojů napojených k počítači. Tyto tiskoviny – vizitky, letáky, brožury, ceníky, ale i samolepky – se donedávna vyráběly klasickými polygrafickými technologiemi jako je například ofsetový tisk, knihtisk, případně flexotisk a sítotisk.

Obrovskou výhodou, kterou poskytuje malonákladový digitální tisk je, vypuštění nákladů pro přípravu tisku, ať už jsou to kovolisty v ofsetu, sítotisková šablona v sítotisku, či tiskové matrice ve flexotisku. Další neoddiskutovatelnou předností je obrovská, především časová flexibilita.

Oproti tiskovým plotrům, které se používají pro velkoplošný digitální tisk, můžeme s úspěchem použít pro malonákladový digitální tisk například běžnou laserovou tiskárnu či kopírku. Lze tedy zjednodušeně říci, že s nástupem moderních počítačových technologií, by se mohl tiskařem stát kdokoliv. Stačí za pár tisícovek pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a můžu začít.

A to je problém, který si běžný klient hledající dodavatele letáků, ceníků či vizitek neuvědomuje. Pro komerční malonákladový digitální tisk nejsou tyto běžné tiskárny příliš použitelné. A to nejen z hlediska kvality a výkonosti. Tyto levné tiskárny jsou příslušenstvím k osobnímu počítači a jsou určené k tisku faktur, smluv, zápisů z porady, případně soukromých záležitostí, jako jsou například recepty a podobně. To je dobré si uvědomit, abychom byli úspěšní při hledání dodavatele malonákladových tiskovin. To proto, že pro skutečný malonákladový digitální tisk se používají moderní kvalitní stroje, které dokážou bez problémů tisknout na papír i fólie k tomu určené s různou povrchovou úpravou a o různé síle.

Vedle toho je dobré mít na paměti, že ne každý, kdo nabízí malonákladový digitální tisk je schopen poskytnout veškerý servis, počínaje grafickým návrhem, dtp zpracováním, a dokončovacími pracemi. Je spousta dodavatelů, které malonákladový digitální tisk nabízejí. Je však dobré si při hledání vhodného dodavatele zjistit, zda nabízí i další služby doplňující malonákladový digitální tisk, jako je lakování, knihařské zpracování, výsek, případně laminace. Jedině tak předejdeme situaci, kdy si rádoby podnikatel pořídí laserovou tiskárnu, nabídne „bezkonkurenční ceny“, a když po něm budeme chtít, aby letáčky nabigoval, ani nebude tušit, co to vlastně chceme. A my jsme přitom chtěli jenom, aby letáčky byly uprostřed přeložené napůl. Tedy tu nejběžnější věc, kterou zvládne středně zručná pomocná síla v té nejmenší tiskárně.

Leave a Reply